Trakya Koleji
Bizi Ara

Kurucumuz

KURUCUMUZ SAYIN RASİM ÇALIŞKAN’IN ANISINA…

Özel Trakya Kolejinin kıymetli kurucusu, değerli büyüğümüz, eğitim gönüllüsü saygıdeğer iş insanı Rasim Çalışkan 1940 yılında doğdu. Eğitimini Çorlu’da tamamladı. İş hayatına baba mesleği olan madencilik sektöründe başladı. Türkiye’nin en önemli sorununun eğitim olduğuna, ülkenin kalkınma ve demokrasi anlayışının ancak iyi eğitilmiş insan gücüyle elde edilebileceğine inanarak toplumsal sorumluluk alanında Trakya’yı geliştirmek adına hiç kimsenin yatırım yapmayı aklına bile getirmediği, maddi kazançtan çok manevi kazancın ön planda olduğu eğitim alanında yatırım yaparak 1991 yılında Özel Trakya Kolejini kurdu. Kurmuş olduğu Özel Trakya koleji Rasim Çalışkan’ın gözbebeğiydi. Bu eğitim yuvası çalışma ve başarının kazançtan çok daha değerli olduğunun en güzel ispatıydı. Kurucumuz, saygıdeğer Sayın Rasim Çalışkan 10 Eylül 2019 yılında aramızdan ayrıldı.

Ne söylense hep eksik ve ne susulsa çığlık çığlığa…  Sevdiğimiz kişiyi kaybetmek, yaşam boyu bir hüzün ve özlem yaratır. Özel Trakya Koleji ailesi onu kaybettiğinden beri bu duyguyla yaşıyor, yaşamayı da sürdürecek.

Her ölüm büyük bir acıdır, büyük bir kayıptır. Ama bazı ölümlerde acı, hüzün, ıstırap onurla birlikte gelir ve acıyı her hissedişinizde yüreğinizde duyduğunuz derin sızıyla büyük bir gururu birleştirirsiniz. Bizler ne kadar gurur duysak az, onun mirasını gelecek nesillere ne kadar anlatsak az...

Sayın Rasim Çalışkan Özel Trakya Kolejinin kurucusu olmaktan çok daha fazlasıydı. Çağını aşan bir vizyona sahip, yenilikçi, aydın ve çalışkan bir iş adamıydı. Bunun yanı sıra içinde yetiştiği toplumun sorunlarına olan duyarlılığı ve bu sorunların giderilmesine yönelik çözümleriyle de gerçek bir vatansever ve büyük bir hayırseverdi. Kurucumuz Rasim Çalışkan sadece kolejimizi Trakya’ya kazandırmakla kalmayarak birçok üniversite öğrencisinin eğitim hayatına devam etmesine de destek olmuştu.

Hep öğrenmek; geleceğimiz için, gençlerimiz için hep yeni ufuklar açmak peşindeydi. Bilgisizliğin bulaşıcı bir hastalık gibi yayıldığı günümüze; bıraktığı en değerli miras olan Özel Trakya Koleji, onun açtığı yolda 31.senesinde ve daima bilgisizliğin karanlığına bir ışık olmaya devam edecektir.

Geleceğimizin teminatı çocuklarımız ve gençlerimiz, sizler; daima Atatürk’ün izinde, yüreğinizde vatan sevgisinin sıcaklığını hissederek yetişmenizi temenni eden kurucumuz Rasim Çalışkan’ın mirasına sahip çıkarak onun ideallerini gerçekleştirmekten vazgeçmeyin.

Değerli kurucumuz merhum Rasim Çalışkan’ı rahmetle, minnetle ve şükranla anıyor, düşüncelerinin ve maneviyatının bizi hiçbir zaman terk etmeyeceğine inanıyoruz.

Bizimle İletişime Geçin!